O pracowni

Stanisław Janiszewski – Artysta Rzeźbiarz

Stanisław Janiszewski – Artysta Rzeźbiarz

Urodzony w Sierpniu 1940 – Zamarł w Kwietniu 2023 roku.

Pracownia powstała w 1979 r., aczkolwiek wiedza na temat rzeźby w metalu była przekazywana od paru pokoleń. Jestem artystą rzeźbiarzem, posiadam także tytuł Mistrza Rzemiosł Artystycznych nadany mi przez Ministra Kultury i Sztuki prof. Krawczuka.

Sam projektuję i wykonuję swoje prace. Wszystkie moje dzieła są przeze mnie sygnowane. Rzeźbię modele, wykonuję formy oraz odlewy precyzyjne w srebrze, brązie, mosiądzu i aluminium, jak również cyzeluję i patynuję.

Tworzone prace, jak i użyte materiały są zawsze najwyższej jakości i posiadają atest. Metal sporządzany jest według mojej receptury wypracowanej na przestrzeni prawie 40 lat doświadczeń, aby uwypuklić czystość i szlachetność materiału.

O pracowni

Odlewania – Odlewy na tracony wosk

Realizuję odlewy precyzyjne w oparciu o technikę XVIII wieczną – na tracony wosk, która w mojej pracowni gwarantuje najwyższą klasę jakości.
Do wykonywania kloszy i innych przedmiotów ozdobnych używam jedynie oryginalnego szkła witrażowego produkcji USA, które sam wyginam i formuję na pożądany kształt.
Tworzę, również prace z bursztynu naturalnego; w połączeniu ze szkłem i metalem.

O pracowni

Najważniejsze dzieła – witraże, lampy witrażowe, statuetki, pomniki, rzeźby

Projektuję i Wykonuję:
lampy witrażowe, witraże, przedmioty ozdobne,
żyrandole, plafony, kinkiety, świeczniki,
statuetki, plakiety, medale,
fontanny, pomniki, tablice,
figury, rzeźby, płaskorzeźby,
wyroby sakralne i kościelne,
cukiernice, patery, srebra, wazony,
ręczne formowanie szkła, obróbka i nakładanie rzeźby w metalu,

Renowacja i rekonstrukcja antyków

Ponadto wykonywałem renowacje i rekonstrukcje antyków z różnych epok i z różnych metali. Kuję, również w blachach mosiężnych i srebrnych starymi technikami: m.in. klosze do lamp, płaskorzeźby, koszulki do obrazów.
Szereg moich prac ze srebra, brązu złoconego bądź srebrzonego i mosiądzu wykonałem dla prywatnych kolekcji oraz wielu kościołów jak np.: replika XIV w. Paschału (140 cm wysokości) do Katedry w Pelplinie.
W 1999 r. stworzyłem ze srebra replikę XV w. „Pięknej Madonny” z Janowa o wysokości 50 cm dla Ojca Świętego Jana Pawła II, którą wręczono mu w Toruniu.
Mój 60 cm wazon z brązu srebrzonego w połączeniu ze szkłem dwuwarstwowym został wręczony Prezydentowi USA Georgowi Bushowi na polu golfowym w Postołowie. Dla kongresmenów amerykańskich wykonałem 20 statuetek słoni indyjskich.                                                                                                                 Wykonałem dzieła m.in. dla Muzeum Zamkowego w Malborku, XIX w. Pałacu Wiechertów w Starogardzie Gdańskim, Pomorskiej Izby Rzemieślniczej, Pracowni Konserwatorskich np.: renowację i rekonstrukcję figury o wys. 120 cm z cynku dla Pracowni Konserwacji Zabytków w Toruniu, czy wykonanie zapinek do starodruków dla Biura Integracji Działań Konserwatorskich w Gdańsku.

Ponadto stworzyłem z brązu trzymetrową figurę „Jasia Rybaka” na fontannę w Sopocie, „Drzewo” na Starym Rynku w Świeciu, „Żaby” do Centrów Architektonicznych w Niemczech i wiele innych.
Wykonałem, również szereg statuetek z brązu dla firm: statuetkę drzewka dla Compensy, Św. Floriana dla Top-Design, dla Stowarzyszenia „Sercu na Ratunek„, Towarzystwa Terapeutycznego w Gdańsku, dla Duńskiego Biura Handlowego w Gdyni, Kataryniarzy, statuetkę „Żywiec„, Temida, Dżentelmen Roku i wiele innych.
Moje prace znalazły się też w renomowanych galeriach i domach aukcyjnych na całym świecie oraz były wyróżniane i nagradzane na wielu wystawach krajowych i międzynarodowych.

Stanisław Janiszewski
Artysta Rzeźbiarz
O pracowni